Bez kategoriiZasady bezpieczeństwa w czasach pandemii – ograniczenia w przemieszczaniu się

30 marca 2020by Marta Prach
https://kpfplus.pl/wp-content/uploads/2020/03/zasady-bezpieczenstwa-w-czasach-pandemii.png

W ostatnich dniach wprowadzono szereg zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa, w tym ograniczenia w zakresie przemieszczania się ludności.

Tym samym do dnia 11 kwietnia 2020 r. włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. 

Wprowadzony rygor nie dotyczy jednak:

  1. dojazdu do pracy,
  2. wolontariatu na rzecz walki z COVID-19,
  3. załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego, tj. dotyczących niezbędnych zakupów, wykupienia lekarstw, wizyty u lekarza, opieki nad bliskimi, wyprowadzenia psa, uczestniczenia w mszy lub innym obrzędzie religijnym.

Należy jednak zwrócić uwagę, że przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób (obostrzenie to jednak nie dotyczy rodzin, natomiast w autobusie lub tramwaju będzie mogło przebywać tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących danego środka lokomocji).

Nadto, zwracamy uwagę, że wprowadzone przepisy wprowadzają również zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Jednakże, ograniczenie w przemieszczaniu nie dotyczy osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. W tym przypadku wprowadzono zasadę, iż w mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Czy obostrzenia mające na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa nie powinny być przestrzegane niezależnie od tego czy znajdujemy się w sklepie czy też w miejscu kultu religijnego? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, jednakże pozostawiamy tę kwestię Państwa ocenie.

Kancelaria Prawo Finansowa PLUS sp. z o.o. sp. k. oferuje pełne wsparcie w prowadzeniu Państwa firmy zarówno okresie pandemii jak również po jej zakończeniu.  

Informacje zawarte w niniejszej publikacji mają charakter ogólny i nie stanowią porady prawnej. 

Wobec dynamicznych zmian legislacyjnych zwracamy uwagę, że z upływem czasu informacje w niej zawarte mogą się zdezaktualizować. 

Przed podjęciem konkretnych działań  proponujemy kontakt z naszą Kancelarią celem dopasowania do Państwa potrzeb optymalnych rozwiązań prawnych.

Marta Prach

Kancelaria Prawno-Finansowa PLUS sp. z o.o. sp. k.

ul. Polarna 2A, 53-018 Wrocław
+48 601 914 971      |        biuro@kpfplus.pl

https://kpfplus.pl/wp-content/uploads/2021/03/SerwisFaktoringowy_logo_white-e1615468464964.png